§ 30.
Номерні, розпізнавальні знаки, написи і позначення

Цитировать
30.1.
Власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх у Державтоінспекції незалежно від їхнього технічного стану протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.
Цитировать
30.2.
На механічних транспортних засобах (за винятком трамваїв і тролейбусів) і причепах у передбачених для цього місцях встановлюються номерні знаки відповідного зразка.
На трамваях і тролейбусах наносяться реєстраційні номери, що надаються відповідними уповноваженими на те органами.
За рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування може проводитися реєстрація мопедів, велосипедів і гужового транспорту.
Забороняється змінювати розміри, форму, позначення, колір і розміщення номерних знаків, наносити на них додаткові позначення
або закривати їх, вони повинні бути чистими і достатньо освітленими.
Цитировать
30.3.
На відповідних транспортних засобах встановлюються такі пізнавальні знаки:
а)
Автопоїзд — три ліхтарі помаранчевого кольору, розташовані горизонтально над передньою частиною кабіни (кузови) неповним між ліхтарями від 150 до 300 мм, — на вантажних автомобілях і колісних тракторах (класу 1,4 т і вище) з причепами, а також на зчленованих автобусах і тролейбусах.
б)
Глухий водій — круг жовтого кольору діаметром 160 мм з нанесеними усередині трьома чорними кухлями діаметром 40 мм, розташованими по кутах уявного рівностороннього трикутника, вершина якого направлена вниз. Знак розміщується спереду і ззаду на транспортних засобах, якими управляють глухі або глухонімі водії.
в)
Діти — квадрат жовтого кольору з облямівкою червоного кольору і чорним зображенням символу дорожнього знаку
(сторона квадрата — не менше 250 мм, облямівка — 1/10 цієї сторони). Знак розміщується спереду і ззаду на транспортних засобах, що перевозять організовані групи дітей.
г)
Довгомірний транспортний засіб — два прямокутники жовтого кольору розміром 500?200 мм з облямівкою червоного кольору заввишки 40 мм зі световозвращающего матеріалу. Знак розміщується на транспортних засобах (окрім маршрутних) ззаду горизонтально (або вертикально) і симетрично до подовжньої осі, довжина яких від 12 до 22 м.

Довгомірні транспортні засоби, довжина яких з вантажем або без нього перевищує 22 м-коди, а також автопоїзди з двома і більше причепами (незалежно від загальної довжини) повинні мати розміщений ззаду пізнавальний знак (у формі прямокутника жовтого кольору розміром 1200?300 мм з облямівкою червоного кольору заввишки 40 мм) зі световозвращающего матеріалу. На знаку чорним кольором наноситься зображення вантажного автомобіля з причепом і наголошується їх загальна довжина в метрах.
гг) Інвалід — квадрат жовтого кольору із стороною 150 мм і чорним зображенням символу таблички
. Знак розміщується спереду і ззаду на механічних транспортних засобах, якими управляють водії-інваліди.
д) Інформаційна таблиця небезпечного вантажу — прямокутник помаранчевого кольору розміром 400?300 мм (300?120 мм) з облямівкою чорного кольору (ширина — 15 мм (10 мм)), у верхній частині якого вказується ідентифікаційний номер вигляду небезпеки, в ніжней — ідентифікаційний номер небезпечної речовини по переліку ООН. Знак розміщується з усіх боків на транспортних засобах, що перевозять таку речовину.
е) Знак небезпеки — ромб із стороною 250 мм, зображення якого повинне відповідати класу небезпечної речовини (згідно з Європейською угодою про міжнародного дорожнього перевезення небезпечних вантажів). Знак розміщується з боків і ззаду на транспортних засобах, що перевозять таку речовину.
ее) Колона — квадрат жовтого кольору з облямівкою червоного кольору, в який вписаний літеру «К» чорного кольору (сторона квадрата — не менше 250 мм, ширина облямівки — 1/10 цієї сторони). Знак розміщується спереду і ззаду на транспортних засобах, рухомих в колоні.
ж)
Лікарка — квадрат синього кольору (сторона — 140 мм) з вписаним зеленим кругом (діаметр — 125 мм), на який нанесений білий хрест (довжина штриха — 90 мм, ширина — 25 мм). Знак розміщується спереду і ззаду на автомобілях, що належать водіям-лікаркам (з їх згоди).
Якщо на транспортному засобі розміщений пізнавальний знак «Лікарка», в нім має бути спеціальна медична аптечка і інструментарій по переліку, певним Мінздоровом, для надання кваліфікованої допомоги при дорожньо-транспортному випадку.
з)
Негабаритний вантаж - сигнальні щитки або прапорці розміром 400 × 400 мм з нанесеними по діагоналі чергується червоними і білими смугами (ширина - 50 мм), а в темний час доби і в умовах недостатньої видимості - світлоповертачами або ліхтарями: спереду білого кольору, ззаду - червоного , збоку - оранжевого. Знак розміщується на крайніх зовнішніх частинах вантажу, що виступає за габарити транспортного засобу на відстань, більшу ніж це передбачено пунктом 22.4 цих Правил.
и) Обмеження максимальної швидкості - зображення дорожнього знака
із зазначенням дозволеної швидкості (діаметр знака - не менше 160 мм, ширина кайми - 1/10 діаметра). Знак розміщується (наноситься) ззаду ліворуч на механічних транспортних засобах, якими керують водії зі стажем до 2 років, великовагових та великогабаритних транспортних засобах, транспортних засобах, що здійснюють дорожнє перевезення небезпечних вантажів у разі перевезення вантажним автомобілем пасажирів, а також у випадках, якщо максимальна швидкість транспортного засобу згідно з його технічною характеристикою або особливим умовами руху, визначеними Державтоінспекцією, нижче встановленої в пунктах 12.6 і 12.7 цих Правил.
ии) Розпізнавальний автомобільний знак України - еліпс білого кольору з чорною каймою і нанесеними усередині латинськими літерами UA. Довжина осей еліпса повинна бути 175 і 115 мм. Розміщується ззаду на транспортних засобах, що знаходяться в міжнародному русі
иии) Розпізнавальний знак транспортного засобу - спеціальна стрічка з світлоповертальною плівки з нанесеними під кутом 45 градусів чергується червоними і білими смугами. Знак розміщується на транспортних засобах ззаду горизонтально і симетрично до поздовжньої осі якомога ближче до зовнішнього габариту транспортного засобу, а на транспортних засобах, що мають кузов-фургон, - і вертикально. На транспортних засобах, які використовуються для дорожніх робіт, а також на засобах, що мають особливу форму, і на їх обладнанні знак розміщується також спереду і з боків. Розпізнавальний знак розміщується обов'язково на транспортних засобах, які використовуються для дорожніх робіт, а також на засобах, що мають особливу форму. На інших транспортних засобах розпізнавальний знак розміщується за бажанням їх власників.
ииии) Таксі - квадрати контрастного кольору (сторона - щонайменше 20 мм), які розміщені в шаховому порядку в два ряди. Знак встановлюється на даху транспортних засобів або наноситься на боковій їх поверхні. При цьому повинно бути нанесено щонайменше п'ять квадратів.
к)
Учбовий транспортний засіб - рівносторонній трикутник білого кольору з вершиною догори і каймою червоного кольору, в який вписана буква «У» чорного кольору (сторона - не менше 200 мм, ширина кайми - 1/10 цієї сторони). Знак розміщується спереду і ззаду на транспортних засобах, які використовуються для навчання водінню (допускається встановлення двостороннього знака на даху легкового автомобіля).
л) Шипи - рівносторонній трикутник білого кольору з вершиною догори і каймою червоного кольору, в який вписана буква «Ш» чорного кольору (сторона трикутника - не менше 200 мм, ширина кайми - 1/10 сторони). Знак розміщується ззаду на транспортних засобах, на яких встановлено шини з шипами.
Цитировать
30.4.
Розпізнавальні знаки розміщуються на висоті 400–1600 мм від поверхні дороги так, щоб вони не обмежували оглядовість і їх було добре видно іншим учасникам дорожнього руху.
Цитировать
30.5.
Для позначення гнучкого зчеплення під час буксирування використовуються прапорці або щитки розміром 200×200 мм з нанесеними на них по діагоналі червоними і білими смугами, що чергуються, із світлоповертального матеріалу завширшки 50 мм.
Цитировать
30.6.
Знак аварійної зупинки відповідно до ГОСТ 24333–97 являє собою рівносторонній трикутник, виготовлений із світлоповертальних планок червоного кольору з внутрішньою флуоресцентною вставкою червоного кольору.
Цитировать
30.7.
Забороняється наносити на зовнішні поверхні транспортних засобів зображення чи написи, що не передбачені підприємством-виробником або збігаються з кольорографічними схемами, розпізнавальними знаками чи написами транспортних засобів оперативних і спеціальних служб, передбаченими ДСТУ 3849–99.
Вхiд